Stort behov av vård- och omsorgsboenden för äldre
– 33 personer står i kö till Gamlebo, men mörkertalet är stort. Min erfarenhet är att socialsekreterare inte ställer sina klienter i kö, för det känns lönlöst. I stället hittar de andra boendelösningar, säger Therezia Stefanzdotter Wirén, enhetschef på Gamlebo, som riktar sig till äldre personer i hemlöshet med psykisk ohälsa, skadligt bruk eller beroende och omvårdnadsbehov.
Här finns 29 lägenheter och de boende får bo kvar livet ut.
– Vi har även palliativ vård. Man behöver inte flytta när man blir sämre.
Alternativet för andra äldre är ofta stödboende, som egentligen är tänkt som en tillfällig insats innan personen kan gå vidare till mer självständiga boenden.
Just nu bor 139 personer över 65 år på tillfälliga boenden i staden. Antalet har ökat över tid.
– På icke stadigvarande boenden lever äldre i ovisshet om hur länge de får bo kvar. Det kan vara svårare att få rätt vård, omvårdnad och hjälpmedel. Risken är att sjukdomar som diabetes och hjärt- och leverproblem inte upptäcks. De lever inte så länge, säger Therezia Stefanzdotter Wirén.
Under 2025 utredde Socialförvaltningen förutsättningar för boende för äldre personer med samsjuklighet. Äldre personer tenderar att bli kvar på stödboende, där det är en utmaning att tillgodose deras omvårdnadsbehov.
Det finns också personer under 65 år med motsvarande behov. En längre tid i hemlöshet kan innebära ett snabbare åldrande.
– Alla äldre behöver inte vård och omsorg i den utsträckningen som finns på Gamlebo, men vi ser helt klart att äldres behov måste mötas. Nu löser man det med hemsjukvårdsinsatser på boendet. Det behövs tillgänglighet, rullatorer och rullstolar, samt personal med omvårdnadskompetens, säger Linn Hemmingsson, utredare på Socialförvaltningen.
Hon säger också att det är extra viktigt för äldre att ha ett stabilt boende och inte behöva flytta runt.
– Funktionsförmågan försämras av omställningen. Men i dag är det brist på platser med kvarboendeprincip.
Socialförvaltningen fick i år i uppdrag att förbereda uppstart av ytterligare ett boende för äldre. Trygghets- och socialborgarråd Alexander Ojanne (s) uppger att ett ”Gamlebo 2” är på gång i Stockholm.
– Med den kö som finns nu till Gamlebo är risken att människor blir ännu sjukare eller dör innan de hinner få en plats, säger han.
När kan ett nytt boende bli aktuellt i Stockholm?
– Förhoppningsvis under 2027.
Behovet har signalerats i flera år. Varför har det dröjt?
– Under förra mandatperioden gjorde vi flera satsningar för att få ner hemlösheten, bland annat fler vuxenuppsökare, förstärkt vräkningsförebyggande arbete och ett helt nytt boende med bostad först-enheter. Det har bidragit till att hemlösheten minskade med nästan 400 personer. Ett nytt äldreboende blir nästa steg.
Det är inte heller vilket äldreboende som helst som fungerar för målgruppen. Forskning vid Lunds universitet påpekar att äldre personer med alkohol- och drogproblem och psykisk ohälsa passar dåligt ihop med de insatser som hjälpsystemet kan erbjuda. Forskarna lyfter behovet av en boendemodell som kombinerar tolerans och omhändertagande.
Gamlebo är ett så kallat drogtolerant boende.
– Vi jobbar med skademinskning. Man behöver inte prestera för att få en permanent bostad, man behöver inte förtjäna ett hem. Det finns inte en massa regler som gör att man riskerar att åka ut. Det ska förstås inte vara helt utan kontroll, men jag tycker inte att det ska vara villkorat. Det borde vara en mänsklig rättighet med tak över huvudet, säger Therezia Stefanzdotter Wirén.