Hoppa till innehåll
Min plats

Min plats #330

När Mikael Galloni var barn åkte han till Medborgarplatsen för att spela elgitarr. I dag säljer han Situation Sthlm här.

Text: Maria Hagström, Foto: Anneli Hildonen

Det är trivsamt vid Medis, det är Bajenland och folk är schyssta. Det är känslan som gör platsen. I det gula huset i Björns trädgård fick vi ha en replokal när jag var barn. Jag, lillebrorsan och kompisar från Tyresö. Jag var tio år och försökte spela elgitarr.

”Igår träffade jag min dotter här”

Vi bodde i Bollmora, men klev man på bussen bredvid en vuxen och låtsades vara deras barn kunde man åka till Söder. Vi var nyfikna och gränslösa. Mina föräldrar var Jehovas och farsan sa att Armageddon skulle komma. Vi hade börjat snatta och trodde att vi skulle dö. Jag tror det är en orsak till ångesten. Första gången jag drack alkohol var jag nog fyra-fem år. Storebrorsan hade snott jordgubbslikör på Finlandsbåten. Jag har varit alkoholist hela mitt liv.

Första gången jag sålde tidningen var i slutet av 90-talet. Innan hade jag gjort inbrott i villor för att få pengar till heroin. Jag kickade inte på kriminaliteten – det var inget nöje. Situation Sthlm räddade mig nog undan fängelse. För ett tag sedan började jag sälja igen, vid Medis. Och igår träffade jag min dotter här. Jag trodde inte kärlek kunde kännas så – det var en värme som strömmade genom mig. Hon blev omhändertagen som liten, nu är hon 19. Vi har skajpat i 15 år, men att ses i verkligheten var det häftigaste!

Stöd Situation Sthlm

Ditt stöd bidrar till Situation Sthlms arbete med att nå hemlösa människor i ett första steg från gatan för att lotsa dem vidare på sin väg tillbaka till samhället.